Creosite
Chorzów 41-506, ul. Lipowa 4
hello@creosite.pl
Back

Dlaczego mojej strony nie ma w google? co jest nie tak?

Dlaczego mojej strony nie ma w google? Dlaczego nie jest zaindeksowana?

Po uruchomieniu nowej witryny często zastanawiamy się dlaczego mojej strony nie ma w google (…w wynikach wyszukiwania). Pytanie o efekt SEO, który z zasady kierowany jest do twórców strony zaraz po jej opublikowaniu nie zawsze od nich zależy.

Postaramy się przybliżyć Wam temat związany z publikacją strony i zwrócić uwagę na zależności i warunki jakie trzeba spełnić, żeby strona pojawiła się w wynikach wyszukiwania.

Twoja strona nie została jeszcze zaindeksowana

„Zawieszenie” strony w internecie to pewien proces na który składa się też etap publikacji w wyszukiwarce. Wyszukiwarka to nic innego jak program, który zajmuje się w internecie odnajdywaniem informacji. W chwili poprawnego umieszczenia strony na serwerze i przekierowania domeny, następuje jej konfiguracja a potem publikacja. Jest to moment w którym wyszukiwarki próbują zrozumieć jak działa serwer na którym znajduje się strona, do jakiej domeny jest przekierowana i co się na niej znajduje. Następuja wtedy procesy oceny bezpieczeństwa i merytoryczne treści.

W zależności od  wytycznych, publikacja strony może trwać od kilku godzin nawet do 6 tygodni.

Robots.txt. Strona jest zablokowana przez wykonawcę strony za pomoca pliku instrukcji dla wyszukiwarek

Następny, częsty przypadek w którym pytamy dlaczego mojej strony nie ma w google to zablokowanie jej przez plik robots.txt. Jest to instrukcja (plik) dewelopera strony, który wskazuje w nim czy strona ma być oficjalnie opublikowana i w jakim stopniu widoczna przez wyszukiwraki. Podczas prac nad stroną, tym plikiem często blokuje się niekontrolowane publikacje treści, które są jeszcze nie dokończone albo znajdują się w fazie testów.

Twoja strona może zawierać błędy, które determinują jej opublikowanie

Przypadek, który dotyka niedoświadczonych webmasterów to błędy popełnione na etapie budowy strony. Jeżeli witryna zawiera  błędy w instrukcjach dla wyszukiwarki lub nie jest zgodna z wytycznymi W3C (World Wide Web Consortium) to jej publikacja może zostać wstrzymana do czasu ich naprawy. Pierwsze weryfikacje powinny nastąpić już podczas budowy strony. Ilość błędów lub ostrzeżeń możemy kontrolować używając prawego przycisku myszy „zbadaj” w obszarze strony.

Błędy zostaną wyświetlone w prawym górnym rogu konsoli kodu strony. Innym sposbem kontroli jest weryfikacja za pomocą narzędzi:

Strona zablokowana przez system zarządzania treścią CMS

Jeżeli używasz systemu CMS (Content Managament System) takiego jak Wodrpress, to częstym przypadkiem blokowania strony jest funkcja ustawień prywatności dostępna w panelu admina i  ustawieniach. Sprawdź również miejsce: Ustawienia–>Czytanie–>  Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny. Checkbox musi być odznaczony.

Twoja strona nie posiada pliku sitemap.xml

Plik „sitemap.xml” to spis treści, który zawiera informacje o wszystkich linkach do stron i podstron znajdujących się w Twojej witrynie. Lista adresów URL podpowiada wyszukiwarce, które strony powinny być zaindeksowane i czy nastąpiły w nich jakieś modyfikacje. Plik sitemap.xml możemy wygenerować za pomocą narzędzi takich jak:

https://www.xml-sitemaps.com/. Plik sitemap.xml możemy wczytać jako instrukcję dla google za pomocą narzędzia https://search.google.com/search-console/about

Treść na twoich stronach jest zdublowana

Zwracaj uwagę jakiego rodzaju treści umieszczasz na stronie i czy przypadkiem jej nie dublujesz. Sytuacja pojawia się w momencie w którym wiele adresów stron wskazuje na strony z podobną treścią. Pomóc może Ci w tym przypadku ustawianie strony kanonicznej dla podstrony (parametr rel=canonical). Dzięki temu robot indeksujący będzie wiedział jaką stronę główną ma wskazać przy zadaniu pytania.

Do Twojej strony nie prowadzą żadne linki 

Proces wydłużenia indeksacji strony może wynikać z braku linków wychodzących albo braku linków na samej stronie. Jeżeli żadne łącze nie prowadzi do naszej nowej strony – robot indeksujący prawdodpobnie wydłuży czas indeksacji strony. Taki proces może trwać nawet do 4 tygodni. 

Rozmiar Twojej strony jest na tyle duży, że ładuje ona się za długo

Zweryfikuj czy wszystkie skrypty i grafiki na stronie są skompresowane. Bardzo długie ładowanie, nieskończone ładowanie strony może spowodować, że google wykluczy ją z wyników wyszukiwania. Silnik nie będzie widział sensu w serwowaniu wyników strony, której czas ładowania przekracza przyjęte normy. Strona nie powinna ładować się dłużej niż kilka sekund. Możesz zweryfikować szybkość ładowania strony za pomocą narzędzia:

https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=pl

Dowiedz się więcej w serii o pozycjonowaniu i skorzystaj z naszych wpisów:

  1. https://creosite.pl/pozycjonowanie 
  2. https://creosite.pl/title-tag/ 
  3. https://creosite.pl/podstawowe-wskazniki-google-analytics/
  4. https://creosite.pl/link-building/
  5. https://creosite.pl/wyszukiwanie-fraz-kluczowych/
5/5 - (2 votes)

Ta strona przechowuje pliki cookie na Twoim komputerze. Polityka Prywatności